Firma Ekle
Cumhurbaşkanı Gül ile Gürcistan'da Görüştüler
Birbirleriyle SAKVA'da tanışan 40 kişilik grup, gittiği Kars, Gürcistan ve Karadeniz gezisi sırasında Tiflis'te Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüştü.

Birbirleriyle SAKVA'da tanışan ve zaman zaman çeşitli kültür gezilerine katılan Sakaryalı grup, en son katıldığı 5 günlük Kars, Gürcistan ( Tiflis - Batum) ve Karadeniz (Rize - Trabzon) gezisinden döndü. Gezilerinin ikinci gününde gezilerini Gürcistan'la sürdüren SAKVA Dostları, burada Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te düzenlenen Türkiye-Gürcistan-Azerbaycan Üçlü Zirve Toplantısı'na katılan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile karşılaştı.

Cumhurbaşkanı Gül'ün Türkiye'ye dönmeden önce Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelaşvili ile yemek yediği resturantta gelen Sakaryalılar burada ona alkışlarla sevgi seli gösterdi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kendisi ile hatıra fotoğrafı çektiren SAKVA dostlarına teşekkür ederek, SAKVA Genel Müdürü Mehmet Ersöz ve SAKVA Müdür yardımcısı Abdülkadir Şen aracılığıyla Sakarya'ya selam gönderdi.

Ani Harabeleri, Cami, Göl, Kilise

Gezigen Turizm ile ilk günü Kars ile başlayan ziyarette ilk olarak Hasan-ı Harakani Hz, Türbesi'ni ziyaret eden grup, ardından Ermenistan sınırında yer alan Ani Harabeleri'nde incelemelerde bulunarak, Gagik Kilisesi, Havariler Kilisesi, Aziz Krikor Şapeli, Aziz Prktich (Halashar) Kilisesi, Büyük Katedral (Fethiye Camii), Tigran Honents Kilisesi ve sınırın en ucunda bulunan Bakireler (Rahibeler) Manastırı, Pers Uygarlığı'na ait bir Zerdüşt Ateşgedesi ve bir Gürcü Kilisesini gezdi. Ardından gezilerinin ikinci güzü Çıldır Gölü etrafından ilerleyen grup, Türkiye-Gürcistan sınırı geçen Aktaş Gölü, Şeytan Kanyonu, Şeytan Kalesi'ni görme fırsatını yakaladı. Ardından Hanak, Damal, Posof güzergahını izleyerek Türkgözü Sınır Kapısı'ndan Gürcistan'a geçiş yapan grup, Tiflis'te sırasıyla Mtatsminda Tepesi'ne çıkarak şehrin kuşbakışı izledi. Narikala Kalesi, Metekni Tapınağı, Sameba Manastırı, Gürcistan Sanat Müzesi ve Gürcistan hazinelerinin yer aldığı Devlet müzesini gezdi.

Ayder, Sümela ve Uzungöl

Daha sonra buradan Batum'a geçen grup, buradaki şehit turunu ardından, Sarp Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş yaptı. Üçüncü günü ilk olarak Ayder Yaylası'na çıkan grup, Fırtına Deresi'ni takip ederken kestane, kızılağaç, doğu ladini gibi Doğu Karadeniz bitki örtüsünün en zengin örneklerini görerek Hala Deresi'nin yanındaki tarihi Osmanlı Taş köprülerinden Mikron veya Kale Köprüsünde fotoğraf molası verdi. Kaçkar Dağları'nın en güzel noktasından biri olan Ayder Yaylasında keyifli bir yürüyüş yapan grup, Gelin Düveni Şelalesi ve diğer şelaleleri yakından inceledi. Gezilerinin son günü Trabzon'a geçen grup, buradan 1250 metre yükseklikteki Sümela Manastırına çıkarak, yeşilliklerin içinde bulunan Karadağ'ın eteklerine kaya oyularak inşa edilmiş olan Sümela Manastır'ı mimari harikasını yakından inceledi. Burada, Manastır içerisinde, Mutfak, Rahip Odası, Kaya Kilisesi, Muhafız Odaları ve Kütüphane bölümlerini gezdikten sonra Haldizen Deresi'nin önünün alüvyonlarla kesilmesi sonucunda oluşmuş olan Karadeniz'in simgesi Uzungöl'e hareket etti. Uzungöl'de kısa bir gezinti yapan Sakaryalılar, doğa ile baş başa fotoğraflar çekilerek, yöre insanıyla hoş sohbet ettikten sonra, Sakarya'ya döndü.

Kaynak:www.medyabar.com


Diğer Haberler


* Tüm Haberler